EVSEL NİTELİKLİ KATI ATIKLARIN TOPLANMASI

Bornova Belediyesi sınırlarında yer alan meydan, bulvar, cadde ve sokakların ve pazaryerlerinin çöpünün alınması, nakledilmesi, süpürülmesi ve çöp konteynerlerinin bakım ve temizliği işi Müdürlüğümüzce yürütülmektedir. Bornova sınırları içinden oluşan çöpler günlük olarak toplanmakta, ana güzergahların çöpleri günde 2 kere toplanmaktadır.

Kullanılan Araçlar :

Hidrolik sıkıştırmalı çöp kamyonu 30 adet, çok amaçlı çöp kamyonu 3 adet, mini damper çöp toplama aracı 3 adet, Damperli Kamyon 4 adet, Kamyonet 11 adet.

Bornova merkez, Çamdibi, Altındağ, Işıkkent, Pınarbaşı bölgelerinde haftanın 6 gününde pazaryeri kurulmaktadır. Pazar esnafının kalkmasından hemen sonra pazaryerlerinin süpürülmesi, çöplerin toplanması ve bertaraf alanına iletilmesi temizlik ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır. Gıda satış yerleri kanal açıcı araçlarımız ile yıkanmakta, özellikle balık zeytin, peynir satış yerleri dezenfekte edilmektedir.

Pazar Kurulan Günler ve Yerleri:

Pazartesi

Salı – Doğanlar Mah., Çamkule Mahallesi pazaryeri

Çarşamba – Merkez, Çamdibi, Naldöken, İnönü Mah. Pazaryeri

Perşembe – Evka-3 Mah. , Yeşilçam Mah. Pazaryeri

Cuma – Atatürk Mah., Altındağ, Işıkkent Pazaryeri

Cumartesi – Yeşilova Mah. , Ümit Mah.,Evka-4 Mah.,

Pazar – Merkez, Pınarbaşı, Altındağ, Çamdibi, MevlanaMah., Seyit Şanlı Pazaryeri

CADDE VE SOKAKLARIN SÜPÜRÜLMESİ

Meydan, bulvar, ana caddeler ve sokaklar 10 yol süpürme aracı ve süpürgeci işçiler ile süpürülerek temizlenmektedir. Süpürge aracının giremediği yerler süpürgeci işçiler tarafından süpürülmektedir. Ana yollar hergün, ara yollar program dahilinde süpürülmektedir.

ÇÖP KONTEYNERLERİNİN BAKIM VE ONARIMI

Bornova sınırları içinde kullandığımız yaklaşık 6000 adet çöp konteynerinin her zaman sağlam ve sağlıklı olması için sürekli kontrol edilerek, 2 adet konteyner yıkama aracı ile yıkanıp dezenfekte edilmekte, bozuk konteynerler tamir edilip, boyanarak tekrar kullanıma sunulmaktadır. Ayrıca gezici tamir ekibimiz ile konteynerlere yerinde müdahale ederek küçük çaplı konteyner tamirleri ( tekerlek değiştirme, konteyner saplarının tamiri … vb) yapmaktadır. Konteynerlerin yol kenarlarında trafiği aksatmaması ve sürekli yer değiştirilmesinin engellenmesi için inşaat ekibimiz tarafından konteynerler için kaldırımlara cep yapılmaktadır.

AMBALAJ ATIKLARININ AYRI TOPLANMASI

Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereğince evsel atıklardan ayrı toplanması gereken ambalaj atıklarının, kaynağında ayrı toplanması amacıyla Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplama çalışması sürdürülmektedir. Ambalaj atıkları; cam, metal, kağıt, karton, plastikler vb. kaynağında yani atıkları üretenler tarafından ev ve işyerlerinde, evsel nitelikli atıklardan ayrı olarak biriktirilen atıklar, toplanılmaktadır.

AYRI TOPLANACAK AMBALAJ ATIKLARI :

Kağıt ve kartonlar
Gazate ve dergiler,
Kağıt ve karton ambalajlar,
Mukavva kutular, kağıt torbalar,
Kullanılmış defterler ve kitaplar, vs.
Plastikler
Su ve meşrubat amlajları,
Sıvı yağ ambalajları,
Şampuan ve deterjan kutuları,
Kullanılmış plastik ev eşyaları (leğen, bulaşıklık, naylon kaplar, vs.)
Yoğurt ve margarin kapları,
Plastik bidonlar, vs.

Camlar
Su ve meşrubat şişeleri,
reçel, konserve, sos kavanozları, vs.
Metallar
Metal içecek kutuları,
Yağ tenekeleri ve diğer tenekeler,
Konserve ve salça kutuları,
Metal mutfak gereçleri, vs.
Kompozit
Süt,meyve suyu kutuları.

ATIK GETİRME MERKEZİ

Bornova ilçesi Işıklar Mahallesi Kemalpaşa caddesi No: 238 adresinde bulunan Atık Getirme Merkezine vatandaşlarımız ayrı biriktirdikleri atıklarını (kağıt, plastik, metal, cam, ahşap, tekstil ürünleri, pil, akümülatörler, flüoresan lambalar, elektrikli ve elektronik ekipmanlar, ilaç, atık yağlar, hacimli atıklar, ömrünü tamamlamış lastikler ) kendi imkanlarıyla getirip teslim edebilmektedir.

ATIK PİLLERİN TOPLANMASI

Atık pillerin toplanması amacıyla Belediyemiz İzmir Büyükşehir Belediyesi ve (TAP) Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi ile koordineli olarak atık piller toplanmaya devam etmektedir.

Okullara, muhtarlıklara, bazı sağlık merkezleri, alışveriş merkezleri gibi noktalara bırakılan atık pil toplama kutuları kontrol edilerek, atık piller toplanmaktadır.

ESKİ EV EŞYALARIN TOPLANMASI

Gelişi güzel çöp konteynerleri yanlarına ,cadde , sokaklara ve boş arsalara bırakılan görüntü ve çevre kirliliğine neden olan eski ev eşyaları ( koltuk, kanepe, yatak, yorgan,..) temizlik ekiplerimiz tarafından toplanmaktadır. Çöp araçlarının alamadığı bu tür eşyalar tarafımıza bildirildiği takdirde ücretsiz olarak hemen alınmaktadır.

KANAL AÇICI VE VİDANJÖR HİZMETİ

Kanal açıcı ve vidanjör hizmeti Müdürlüğümüz tarafından verilmektedir. Resmi kurum ve kuruluşlara ücretsiz olarak, konut ve işyerlerine ücreti karşılığında kanal açıcı ve vidanjör hizmeti verilmektedir . Kanal açıcı ve vidanjör talebleri için hafta içinde mesai saatleri dahilinde Müdürlüğümüze başvurulması, hafta sonunda telefon ile iletilmesi gerekmektedir.

Kanal Açma Hizmeti :

Ev : 60,00 TL İşyeri : 185,00 TL Sanayi : 275,00 TL

Vidanjör Hizmeti

Ev : 60,00 TL İşyeri : 185,00 TL Sanayi : 250,00 TL

MOLOZ VE İNŞAAT ATIKLARININ TOPLANMASI

Vatandaşların evlerinde yaptığı küçük çaplı tadilat ve tamirat sonucu oluşan molozlar , 4 adet damperli kamyon, 2 adet Lastik tekerlekli beko loder ile alınmaktadır. Molozların çuvallanmış olması ve 1 çuval 30 kg geçmemesi koşuluyla en fazla 100 çuvala kadar moloz atığı adreslerden ücreti karşılığında alınmaktadır.

1 çuval moloz atığı alma bedeli ( KDV dahil ) 2,50 TL ‘dir.

Comments are closed.

Close Search Window