Derya SEMERCİOĞLU

(232) 999 29 29 / 4203 – 4208 – 4209 – 4210

Bornova Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, kent halkının evrensel değerler ışığında, çevresel, toplumsal, kültürel, sosyal, tarihsel ihtiyaçlarına uygun değişim ve gelişimini sağlayan kısa, orta ve uzun dönem sosyal projelerinin hazırlanmasına öncülük etmek, öneriler sunmak, sunulan önerilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Kentte, yurttaş duyarlılığını geliştirmek, katılımcı demokrasi kültürünü yaygınlaştırmak ve yerleştirmek, çevresiyle uyumunu ve yaşam kalitesini arttıracak öneri ve çalışmalar için elverişli zemin hazırlamak bu hususta ilgili talepleri almak ve ilişkileri sağlamaktır. Bu bağlamda 5393 sayılı Belediyeler Kanunu ve ilgili kanun, yönetmelik ve tüzükler çerçevesinde ilçemiz sınırları içerisinde yaşayan yoksul, dar gelirli ve yardıma muhtaç aileler ile öğrencilere, çocuklara, kadınlara, engellilere ve yaşlılara yönelik olarak Belediyemiz bütçe olanakları çerçevesinde ve mevzuatın izin verdiği ölçüde eğitim, beslenme, giysi, eşya, barınma, sağlık vb. insani ihtiyaçların karşılanması için ayni ve nakdi yardımlar yapmaktır.

  1. Asker Ailelerine Yardım Hizmeti olarak asker ailelerinden muhtaç olanlara yardım hakkındaki “4109 sayılı Kanunun 7. Maddesi” gereğince gerekli şartları taşıyan ve istenilen belgeleri hazırlayan asker ailelerine gerekli yardımın yapılabilmesi için çalışmalar yapmak.
  2. Yoksul ve Dar Gelirli ailelere,

2.1. DOST MARKET ile gıda, temizlik ve yakacak gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak,

(Dost Marketin 4. şubesinin Çamdibi 5301/1Sokak No:169 adresinde hizmete açıldı)

2.2.GİYSİ BANKASI ile yeni veya 2. el giysi ve ayakkabı sağlamak,

Engelli araç ve gereçleri (Akülü ve manuel tekerlekli sandalye, koltuk değneği, kanedyen, baston, hasta yatağı ve karyolası, hasta alt bezi vs.) yardımında bulunmak,

Engelli ve yatalak hasta vatandaşlarımızın Sağlık Kurumlarına ve Resmi Kurumlara nakli için araç tahsis etmek,

Engelli gezileri ve öğrenci aktiviteleri gibi Sosyal etkinlikler düzenlemek

İlçemizde ikamet etmekte veya ilçemiz okullarında okumakta olan, “Üniversiteye Giriş” ve “Orta Öğretim Kurumlarına Giriş Sınavlarına” yönelik Özel Kurslara maddi imkânsızlıklar nedeniyle gidemeyen öğrencilere, fırsat eşitsizliğini gidermek ve öğrencilerin okul derslerine destek olmak amacıyla Bornova Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezinin (BELGEM) etkin biçimde çalışmasını ve işleyişini sağlamak.

Lise ve Üniversiteye Hazırlık Kursları,

İngilizce Kursları,

Bilgisayar Kursları düzenlemek,

Bornova sınırları içerisinde yer alan Üniversitelerden birinde öğrenim gören ya da Bornova ilçe sınırları dışında bir üniversitede öğrenim görüp Bornova’da ikamet eden öğrencilere yönelik kurulan Gençlik Merkezi aracılığıyla çeşitli sosyal, kültürel ve ekonomik desteklerde bulunmak. Bu amaçla;

Ücretsiz yemek, çay, meşrubat ve su servisi yapmak,

Yıkama ve kurutma imkânlarının olduğu çamaşırhane hizmeti sunmak,

Ücretsiz internet erişimi sağlamak,

Psikolojik danışmanlık hizmeti vermek,

Toplantı ve çeşitli etkinlikler için salon tahsis etmek,

Ramazan ayında iftar yemeği organizasyonu düzenlemek.

Cenaze, tören ve çeşitli organizasyonlarda ikram arabası hizmetiyle sıcak ve soğuk içecek servisi yapmak.

Yangın, sel gibi afetler nedeniyle mağduriyet yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ayni ve nakdi yardımlarda bulunmak.

Sosyo-ekonomik durumu zayıf olan vatandaşlarımızın çocuklarının sünnet ettirilmesini sağlamak,

Yoksul ve dar gelirli ailelerin bebeklerine mama yardımında bulunmak,

Çeşitli organizasyon, tören ve etkinliklerde kullanılmak üzere masa ve sandalye servisiyapmak.

Cenaze ve taziye hizmetinin yapılması.

Comments are closed.

Close Search Window