1933 – Atatürk’ün, Bornova’da yeni yapılan Ziraat Mektebi’ni ziyareti. 30 Ocak 1933’te Atatürk Gülcemal Vapuru ile Antalya’dan İzmir’e geldi. Bornova’da yeni yapılan Ziraat Mektebi’ni ve Milli Kütüphane’yi ziyaret etti. 4 Şubat’ta Afyon’a doğru yola çıktı.Üç günlük bu gelişinde de yine evinde kalmıştır.

Bugünkü E.Ü. Hastanesi ile Yeşil Köşk arasındaki tarla ve araziler 1922 yılının Aralık ayında kurulan Bornova Ziraat Mektebi’nin ihtiyaçları için 1924-1925 yıllarında kamulaştırılmıştır. Bu arazilerden birisi içinde yer alan Sarı Köşk, 1933 yılında tamamlanan yeni binasına taşınmasına kadar Ziraat Okulu Müdürlüğü olarak hizmet vermiştir. Köşk, günümüze kadar korunarak gelen içindeki gösterişli şömineleri ve önündeki oval havuzunun yanı sıra bahçesindeki Atatürk büstüyle de dikkat çeker.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Bornova Ziraat Mektebi binasının merdivenlerinde…
(22 Haziran 1934)

Atatürk’ün 57. Tümen Karargahı’nı ziyareti sırasında tümen konutanı General Baki Vandemir, İzmir Valisi Kazım Dirik ve ilgililer…(11 Nisan 1934)

Mustafa Kemal Paşa; Komutanları, Genelkurmay Başkanı Fevzi (Çakmak) Paşa, Batı Cepesi Kumandanı İsmet ( İnönü) Paşa, 1. Ordu Kumandanı Nurettin Paşa ile Bornova’ya girmeden önce Belkahve’den harekatı izliyordu. Kadifekale’de dalgalanan Türk Bayrağı’nı bir incir ağacı altından dürbünle seyretti. Bütün körfez görünüyordu.

 

Atatürk’ün 18 Haziran 1926 yılında ziyaret ettiği köşkün bahçesine, bu ziyaretin anısına Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippell’e yaptırılan Atatürk büstü konmuştur. Bu eser Krippell’in günümüzde çok az bilinen ilk heykellerinden biri olup, Atatürk’ün yapılan ilk büstüdür.

Comments are closed.

Close Search Window