Genel|

Bornova Belediyesi, sivil toplum kuruluşları için Geleceğe Oynuyoruz Kutu Oyunu Tasarımı Yarışması (Ideathon) düzenliyor. Paylaşımcı Toplum Derneği’nin National Democratic Institute hibe desteği ile Bursa Nilüfer Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri ortaklığında düzenlenen yarışmaya İzmir etabından başvuru yapmak için son tarih 15 Mart 2022 olacak.

Gençlerin yerel yönetim süreçlerine sivil katılımcılığını teşvik etmeyi amaçlayan yarışma üç  aşamada yapılacak. İlk aşamada İzmir ve Ankara’da gerçekleştirilecek etkinliklerle bir kutu oyunu tasarımı geliştirilecek. İkinci aşamada ise tasarlanan oyun ile birlikte 3 ilde (Bursa, İzmir ve Ankara) yerel yönetim iş birlikleri sağlanarak gençlere katılımcılık hususunda farkındalık eğitimleri düzenlenirken, üçüncü aşamada da uzun vadede iş birliği yapılan yerel yönetimlerin bu oyunu kullanarak eğitimler verilmesi planlanıyor. 

Kutu Oyunu tasarımı 

Yarışma, yerel yönetim ve paydaşlarının işbirliğinde İzmir’de bulunan 18-29 yaş arası gençlerin katılacağı yerel yönetim, sivil katılımcılık temalarının yer aldığı bir günlük eğitim ile başlayacak. Ardından iki gün boyunca oyunlaştırma konusunda deneyimli uzmanların mentörlüğü eşliğinde kutu oyunları geliştirilecek. Hazırlanan oyunlar,  dernek ve ilgili paydaşların oluşturduğu jüri paneline sunulacak ve proje hedefiyle uyumlu bulunanların basımları yapılacak. 

Takımlar yarışacak

25-26-27 Mart tarihlerinde Bornova Belediyesi Altındağ Sivil Toplum Kuruluşları yerleşkesinde yapılacak olan yarışma 5’er kişilik 3 takım ile yapılacak. Yarışmaya bireysel olarak başvurulurken, katılımcılar beceri özelliklerine göre proje yürütme ekibi tarafından takımlara dağıtılacak. 

Belirlenen ekipler, kutu oyunu modellemesinde kullanacağı sarf malzemeleri oluşturulacak olan malzeme havuzundan kullanırken, ekiplere dijital baskı desteği de verilecek. Ayrıca yarışmaya katılan her kişiye sivil katılımcılık eğitimi ve katılım belgesi dağıtılacak. Başvuruda bulunmak isteyenler https://forms.gle/wFSZPvCY9wh9P2Uj6 adresinden ayrıntılı bilgi alabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window