Genel|

Bornova Belediyesi, Hocalı Katliamı’nın 30. yılında Karacaoğlan Mahallesi’ndeki Azerbaycan Dostluk Parkı’nda anma töreni düzenledi.  1992 yılında Ermeniler tarafından yapılan katliamda yaşamını yitirenler için Hocalı Şehitleri Anıtı’na kırmızı karanfil bırakıldı, dua okundu ve lokma döküldü. Saygı duruşu ile başlayan anmada İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı söylendi. 

Şehitler adına fidan da dikilen tören Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Bornova Belediyesi Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Birleşmiş Dünya Azerbaycanlılar Teşkilatı Derneği Başkanı Gürsel Özdemir, İzmir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Eşref Tuna ile siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti. 30 yıl önce yaşanan olaylarda 613 sivilin şehit olduğunu ve 2 bine yakın kayıp yaşandığını belirten Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, , “Bu insanlık adına bir utanç kaynağı. Hocalıda hayatını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimize Allahtan rahmet ve böylesi acıların bir daha  yaşanmamasını diliyorum” diye konuştu.

‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’

Yaptığı konuşmada Ukrayna –Rusya savaşına da değinen Başkan Mustafa İduğ, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ sözüne vurgu yaparak, “Ukrayna ve Rusya arasında başlayan savaşın bir an önce sonlanmasını, barış ve huzurun geri gelmesini diliyoruz. Ülkemiz coğrafi olarak çok önemli bir konuda. Avrupa ile Asya kıtalarını bağlayan kritik bir coğrafyayız. Bu yüzden de güçlü olmak zorundayız” dedi. 

Bu acılar bir daha yaşanmamalı

Törende konuşan Bornova Kaymakamı Fatih Genel ise 613 sivil şehidi rahmetle anarak, “Şehitlerin yanında kaybolan 2 bin Azerbaycanlı kardeşimizde var. Bu acıların bir daha hiçbir yerde yaşanmamasını ve bunun için de başlayan Ukrayna-Rusya savaşının da bir an önce bitmesini diliyorum” diye konuştu. 

Birleşmiş Dünya Azerbaycanlılar Teşkilatı Derneği Başkanı Gürsel Özdemir ve İzmir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Eşref Tuna da kendilerini hiç bir zaman unutmayan Bornova Belediyesi ve Başkan Mustafa İduğ’a teşekkür ederek, Hocalı’da yaşananları hiç bir zaman unutmadıklarını ve unutmayacaklarını dile getirdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window