Haberler|

Bornova Belediyesi’nin tarımsal kalkınmayı desteklemek amacıyla her yıl düzenlediği arıcılık eğitimleri başladı. Bu yıl 110 kursiyerin kayıt yaptırdığı 13 haftalık eğitimin sonunda Bornova’nın yeni arıcılarına birer kovan ve arıcılık malzemeleri hediye edilecek.

Bornova Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğitim bu yıl da büyük ilgi gördü. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan Ziraat Mühendisi Hilal Balcıoğlu ve Ziraat Yüksek Mühendisi Gözde Duran’ın verdiği eğitimlerde, “Arıcılık tarihi”, “Bal arılarının bitkisel tozlaşmadaki önemi”,  “Ekonomik özelliği olan bal arısı ırkları”, “Bal arısının sistematikteki yeri ve vücut yapısı”, “Bal arılarında davranış”, “Bal arıları kolonilerinde stres faktörleri ve alınacak önlemler”, “Teknik arıcılık için gerekli koşullar,” “Koloni yönetimi”, “Ana arı yetiştirme”, “Bal arısı hastalık ve zararlıları” başlıklarında bilgiler verilecek.

Pratik eğitim de verilecek

Toplam 13 hafta sürecek 26 saatlik ders programının tamamlanmasının ardından Bornova Belediyesi’nin Kayadibi Mahallesi’nde kurduğu arılıkta iki günlük pratik eğitim de verilecek. Eğitime katılan vatandaşlar kendilerine hediye edilen kovanlarla arıcılığa başlayabilecek. Katılımcılara kovanlarını Bornova Belediyesi’nin 22.5 dönümlük arılığına koyma imkanı tanınacak.

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Bornova’ya yeni arıcılar kazandırmaya devam edeceklerini belirterek, düzenlenen eğitime katılan Bornovalılara başarılar diledi. Pandemi sürecinde doğal gıdanın ve tarımsal üretimin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Başkan İduğ, “Arıcılık yüksek getirili bir alan. İlçemizdeki bal üretiminin ekonomik bir değer olarak daha da artmasını hedefliyoruz. Bu anlayışla Bornova Belediyesi olarak bu alanda kendini geliştirmek isteyen Bornovalılara desteklerimiz sürecek” dedi.

Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Barbaros Taşer de katılımcılara başarı dileklerini ileterek , “Bu eğitim sürecinde arıcılığın gıdanın erişilebilir gıdanın, sağlıklı gıdanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window