Genel|

Bornova Belediyesi, “Dünya Çocuk Kitapları Haftası”nı düzenlediği ‘Kitapların Büyülü Dünyası Seninle’ adlı etkinliklerle kutluyor. Çocuklara kitap okuma alışkanlığı ve edebiyat sevgisi kazandırmak amacıyla hazırlanan organizasyon Altındağ Atatürk Kültür Merkezi Hasan Ali Yücel Kitaplığı ve Atatürk Kitaplığı’nda başladı. Çocuk kitapları yazarı ve eğitmen Ayfer Demirtaş, düzenlenen organizasyonda Bornovalı minklerle biraraya geldi. 7 yaş üzeri çocuklar da İngilizce kitap okuma etkinliğine katıldı.

Hafta kapsamında Altındağ Kültür Merkezi Hasan Ali Yücel Cumhuriyet kitaplığında minik okurlarıyla buluşan yazar Demirtaş, onlarla sohbet etti. Deprem nedeniyle göç etmiş bir ailenin hikayesini anlattığı “Yeraltı Canavarı” adlı kitabından kesitler okudu. Ayrıca Ayfer Demirtaş, afetler konusunda çocukları bilinçlendirecek bilgiler de vererek, deprem öncesi ve anında yapılması gerekenleri anlattı. Etkinliğin sonunda çocuklara hediye ve kitap dağıtımı yapıldı. 

İngilizce kitap okuma 

Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleşen ve 7 yaş üzeri Bornovalı çocukların katıldığı etkinlikte ise Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri İngilizce çocuk kitaplarını seslendirdi. “Dünya Çocuk Kitapları Haftası” kapsamında hazırlanan son etkinlik ise 11 Kasım Perşembe günü  9-11 yaş arası çocuklar için hazırlanan ‘Ahmet Günbaş ile Yaman Dostlar’ söyleşisi oldu. Söyleşi Atatürk Kitaplığında gerçekleşti. 

Çocuklara kitap sevgisi kazandırmak

Çocuklara kitap sevgisi aşılamak ve okumaya teşvik etmek için bir çok etkinlik yaptıklarını belirten Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Bornova’da yüksek katılımla gerçekleşen ve bir çok yazarı konuk ettiğimiz kitap günleri düzenliyoruz. Kitaplıklarımızın sayını arttırarak daha çok vatandaşımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Çocuklar için hazırladığımız bu 

etkinlikle de minikleri yazarlarla buluşturup hayal dünyalarını geliştirmek için destek olmak istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window