Genel|

Bornova Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesi 600 milyon TL olarak belirlendi. 93 milyon TL’nin yatırımlara ayrıldığı bütçede; 20 milyon TL ayrılan yol yapımları ile kongre merkezi, öğrenci yurdu, pazar yeri ve cimnastik salonu gibi projeler dikkat çekti. Tasarrufun önemli olduğunu ifade eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, ‘Borçsuz Belediye’ vurgusu yaptı. 2023 yılı bütçesi için ise 1 milyar TL tahmininde bulunan İduğ, “Bornova’nın geleceğine yatırım yapıyoruz” dedi.

2022 yılı bütçesinin görüşüldüğü Bornova Belediye Meclisi’nin Ekim Ayı Olağan Toplantısı’nın ikinci oturumu Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bornova Belediyesi’nin 2022 yılı gider bütçesi geçtiğimiz yıla göre yüzde %24.22 artarak 483 milyon TL’den 600 milyon TL’ye yükseldi. Gelir bütçesindeki artış oranı % %23.89 oldu. Gider bütçesi 450 milyon TL’den 557 milyon 500 bin TL’ye çıktı. Dev yatırımların ön planda olduğu bütçe, Bornova Belediye Meclisi’nce oylanarak kabul edildi.

2022’de 93 milyonluk yatırım

93 milyon 525 bin TL’nin yatırımlara ayrıldığı bütçeyle yapılacaklar arasında 20’şer milyon TL ile en büyük pay yeni yollar ve mevcut yolların bakım-onarımı ile Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Bornova’ya kazandırılacak 610 kişilik Kongre Merkezi’ne ayrıldı.

Dikkat çeken diğer yatırımlar ise Naldöken Pazaryeri Çocuk Oyun Aktivite Merkezi ve Fitness Salonu, 300 kişi kapasiteli Öğrenci Yurdu, Bornova Şehir Stadı’nın yenilenmesi, Çamdibi’ne Cimnastik Salonu, Girit Anı Evi’nin restorasyonu, araç ve iş makinesi alımları, yeni park alanları ve mevcut parkların yenilenmesi oldu.

2023 için 1 milyarlık bütçe tahmini  

Göreve geldiklerinde 390 milyon TL olan bütçeyi 3 yılda 600 Milyon TL’ye çıkardıklarına dikkat çeken Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “2023 yılı için bu rakam 1 milyar TL’ye doğru gidiyor ancak bütçenin yükselmesinden öte gerçekleşme oranları daha önemli. Bornova Belediyesi olarak son üç yıldaki gerçekleşme oranlarımızın gelirde % 100 olurken, giderde % 90’ları aştı. Bu anlamda tüm çalışma arkadaşlarıma ve meclis üyelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Tasarrufun önemine dikkat çeken Başkan İduğ, “Ben ziyaret ettiğimiz çoğu belediyede araçların kiralık olduğunu gördüm ama artık onlar da bizim gibi araç, makine, teçhizat alımına geçiyor. Bornova olarak araç ve iş makinaları satın alarak sağladığımız yıllık 50 milyonluk tasarruf sayesinde borçsuz bir belediye haline geldik. Biz bunu hizmette hız kazanmak adına yapıyoruz. Umuyorum ki Türkiye’de diğer belediyeler de bu sisteme geçecektir. Bu yatırım yapma yolunda çok önemli. Gelirlerimizin %68’si emlak vergisi ve İller Bankası’ndan geliyor. Personel gideri belediyelerin yüzde 65’e dayanmış durumda. Bu yüksek orana rağmen mali durumuz çok iyi durumda. Borcumuz yok. Bu nedenle İller Bankası’ndan aldığımız paydan kesinti de olmuyor. Yani iki ana gelirimizi iyi kullanmamız ve tasarruf bizi bu güzel noktaya getirdi. Bütçemiz 1 milyonlara ulaştığında yatırımlara ayrılan payı da %25’lere çıkarmayı hedefliyoruz. Bornova’nın geleceğine yatırım yapma yolunda Fen İşleri ve Park Bahçeler gibi müdürlüklerimizdeki araç ve iş makinesi sayısını her geçen gün arttırıyoruz” diye konuştu. 

1 kuruş borcumuz yok

2022 yılı bütçesinin sunumunu yapan Bornova Belediyesi Başkan Yardımcısı Ercan Kahya ise uyguladıkları sıkı para politikası sayesinde yatırım yapan borçsuz bir belediye haline geldiklerini belirterek, “Şu anda bankalara 1 kuruş dahi borcumuz yok. Üç yılda yüzde 52’lik bir büyüme sağlamışız. Bunu da daha çok gelirlerimizin %61’ini oluşturan kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirmişiz. Bu tablodan dolayı gururlu ve mutluyuz. ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window