Haberler|

Sinema sanatı sevdirmek ve geleceğin sinemacılarını yetiştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Bornova Belediyesi Film Ofisi(BBFO), 12-15 yaş arası çocuklara yönelik etkinlik düzenledi. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, bu tür etkinliklerle çocukların kültürel ve sanatsal gelişimlerine katkı koymayı hedeflediklerini söyledi. 

Sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetleri, temizlik, fen, park ve bahçeler işleri gibi temel görevleri olarak gördüklerini ifade eden İduğ, “Her türlü görüntüye kolayca ulaşılabilen günümüz dijital dünyasında çocuklarımızı doğru yerlere yönlendirmek, gelişimlerinde olumsuz yaratacak ortamlardan uzak tutmamız gerekiyor. Film Ofisimizin yaptığı çalışma da bu anlamda çok değerli” dedi.

KENDİ KISA FİLMLERİNİ ÇEKTİLER

Çocukların Film Kulübü başlığıyla gerçekleştirilen etkinliğe 26 öğrenci katıldı. Katılımcılar, iki grup olarak yapılan çalışmada, Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde  günde iki saat olmak üzere beş gün boyunca kendi yaş gruplarına yönelik filmler izledi. Filmler üzerine değerlendirme yapıp, green screen ve stop motion gibi teknikleri öğrenerek kısa filmler çekti. Etkinliğin sonunda tüm çocuklara katılım belgesi verildi.

GELECEĞİN SİNEMACILARINI YETİŞTİRİYOR

Bornova Belediyesi Film Ofisi, kurulduğundan bugüne   verdiği teorik ve pratik eğitimlerle, katılımcıların kendi projelerini hayata geçirerek izleyici buluşmalarını sağlıyor. Sektörden ağırladığı konuklarla görüntü, ses, kurgu gibi konularda atölye çalışmaları, film çözümleme etkinlikleri düzenliyor.

Faaliyetlerini 2011 yılından beri sürdüren Film Ofisi katılımcılarından üniversitelerin ilgili bölümlerini kazananlar olduğu gibi pek çok kursiyer bu sanat dalını profesyonel olarak sürdürdü. Kısa film kariyerlerine devam eden pek çok sinema tutkunu da festivallerde ve yarışmalarda yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window